» »

Izračuni

Izračuni

Mikron ::

Lep pozdrav.

Imam par vprašanj, ki so recimo bolj s področja energetike.

1. Gre se za 3-fazni motor moči 750W (vezava trikot). Zanima me, kakšna naj bo zaščita (MS1), kakšen tok bo tekel po žicah L1,L2,L3 do motorja in koliko naj bodo te žice debele. Zanima me tudi kakšna naj bosta kontaktorja KO1 in KO2. Za kontaktorja, in zaščito bi prosil če mi prilepite kakšne linke proizvajalcev ipd.


2. Ta primer je enak, zato so tudi vprašanja enaka. Razlika je le v tem, da mora tukaj biti motor z močjo 1,5kW.


3. V tem primeru se gre za 3 grelce, vsak je 5W (vezava trikot). Zanima me, kakšna naj bo zaščita (MS1), kakšen tok bo tekel po žicah L1,L2,L3 do grelcev in koliko naj bodo te žice debele.


4. Zanima me predvsem tok, ki bo tekel iz 24V čez gasilni termostat proti PLK vhodu. Zanima pa me tudi debelina te žice.


5. Kakšen tok bo tekel skozi 10W gasilni ventil in 50W industrijsko hupo? Zanima me tudi debelina žic.


6. Tokovi in debeline žic do merilnikov temperature olja in komore?



Prosil bi, če mi ne napišete samo rezultatov, ampak me zanima predvsem postopek izračunov. Zelo me zanima kako se izračuna debelina žice glede na tok. Še enkrat bi prosil tudi za linke (priporočenih) proizvajalcev zgoraj navedenih elementov in za linke do literature le teh.
  • zavaroval slike: BluPhenix ()

Azrael ::

V praktičnem primeru rabiš podatke o uporabljenih motorjih, to je nazivni tok in napetost (samo moč v kW ni dovolj), cos φ in temu priimerno izbereš ostalo opremo, ki je itak tipizirana. Npr. kontaktorja za 7.36A ni, ampak izbereš 10A in podobno.

Bimetal se vedno nastavi na nazivni tok motorja (oz. porabnika), varovalke se dimenzinirajo, na zagonski tok motorja, inštalacija glede na dovoljen padec napetosti na njej in uporabljene varovalke.

Formula za moč v trofaznem sistemu, upam poznaš:

P = U x I x cos φ x SQR(3)

SOR(3) je kvadratni koren števila 3

S to formulo lahko v nekaj minutah resiš vse te naloge, če moraš tok motorja določiti in njegovih kW, če se predpostavlja, da je to vhodna moč, ne izhodna, kot se običajno označuje.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

Azrael ::

Tukaj imaš še dva linka z dokumentacijo in prospekti:

Iskra
Končar

To opremo izdeluje tudi Siemens, ABB in drugi proizvajalci.
Nekoč je bil Slo-tech.

Mikron ::

cosφ a je to cos120 ?

Azrael ::

cos φ = cosinus fi,delovni faktor toka (ang. Power factor), ki je lahko med 0 in 1

Link z nekaterimi elektrotehničnimi formulami
Nekoč je bil Slo-tech.

Mikron ::

Nekaj sem že računal in me zanima, če so ti računi točni. Spodaj sem pa navedel še par vprašanj.

~Izračun motorja 750W~

Predvidevam da je podana moč mehanična, zato sem opravil izračun električne moči. Sklepal sem, da je izkoristek motorja 90%:


Izračun toka. Zaradi varnosti sem sinφ vzel 1


~Izračun motorja 1kW~

Predvidevam da je podana moč mehanična, zato sem opravil izračun električne moči. Sklepal sem, da je izkoristek motorja 90%:


Izračun toka. Zaradi varnosti sem sinφ vzel 1


~Izračun grlecev 3x5kW – 15kW~
Nisem prepričan, ampak ker gre tudi tukaj za 3 navitja predvidevam da lahko uporabim enake enačbe kot pri izračunu motorja.

Predvidevam da je podana moč mehanična, zato sem opravil izračun električne moči. Sklepal sem, da je izkoristek grelcev 90%.


Izračun toka. Zaradi varnosti sem sinφ vzel 1


~Vprašanja:~
Zanima me, če tečejo tokovi, takšni ki sem jih izračunal po vseh fazah enaki (npr. pri prvem primeru po L1, L2 in L3 2,1A). Nikjer nisem našel enačbe za izračun preseka žice. Kako se to izračuna?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mikron ()

gumby ::

>>Izračun toka. Zaradi varnosti sem sinφ vzel 1

cosφ je, in zaradi varnosti ponavadi ne vzames idealnega primera.
cosφ=1 samo pri ohmskih bremenih, pri motorjih je precej manjsi...

glede zascit in kablov:
-vedno poglej tablico na motorju - nazivni tok motorja. tega ni mogoce izracunati iz moci, ker ne ves kolk je cosφ. zelo priblizna vrednost za tok je 2x moc v kW
-kot varovalni element uporabi motorsko zascitno stikalo in ga nastavi na nazivni tok motorja. (iskra MS25, schrack MP, moeller PKZM0, itd... prakticno vsi proizvajalci elektromateriala imajo vsaj en tip v programu)
-presek kabla je odvisen od moci (toka) motorja, dolzine, nacina montaze, itd. za manjse motorje (do 4kW nekje) in krajse razdalje (do 50m recimo) je dovolj presek 1.5mm2
-vedno ampak res vedno preveri nazivni tok motorja na tablici. merjenje toka med obratovanjem in nastavljanje zascite na ta tok +15% (kot zna bit praksa marsikaterih vzdrzevalcev) je najvecja neumnost, ki jo lahko naredis!
-grelci ponavadi ne potrebujejo bimetalne zascite. za tvoj primer bo tok samo par mA (si preprican da moc grelcev ni 5kW? v tem primeru bo tok po fazi 22A, za to bos potreboval 25A varovalni element in kabel preseka 6mm2)
-za krmilne tokokroge lahko uporabis kable preseka 0.75mm2, vendar v tem primeru morajo bit varovalni elementi max. 6A
-za tok hupe in ventila bi rabil se napetost - 24V, 230V? v vsakem primeru je kabel 0.75mm2 dovolj
-tok v krmilnik (napetostni vhod) je zanemarljiv - ta znasa najvec par mA
-tok pri tokovnih zankah je 4-20mA

presek kabla je odvisen od vec faktorjev, kot sem ze napisal, vendar je najpomembnejsi od teh tok skozi kabel. tule imas precej varne vrednosti za max. vrednosti varovalk glede na presek:
0.75 - 6A (samo za krmilne tokokroge, za moc uporabi min 1.5mm2 tudi ce je tok samo 2A)
1.5 - 10A
2.5 - 16A
4 - 20A
6 - 25A
10 - 50A
16 - 63A
25 - 100A

za tocne vrednosti ob upostevanju vseh parametrov pa poglej v tabele (elektrotehniski prirocnik naprimer)
my brain hurts

Azrael ::

Nekaj katalogov za majhne trofazne elektromotorje (do 30kW):

Končar
Sever
Siemens

Noben trofazni elektromotor (če ni kompenziran z kondenzatorsko baterijo) nima Cos φ 1, ampak manj, sploh tako šibki motorji za katere se zanimaš, imajo lahko še manj kot 0.7, sploh če ima motor nizke obrate (veliko število polov).
Nekoč je bil Slo-tech.

radiator ::

Samo zaradi korektnosti:
cosφ ni enak PF (power faktorju) cosφ = IDF (input displacement factor) ali fazni kot med tokom in napetostjo.

PF = IDF * DF (distorsion factor)
Kaj je jutri že bilo?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pulzno krmiljenje motorja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72484 (2314) Pyr0Beast
»

Kako odstraniti virus??

Oddelek: Pomoč in nasveti
51977 (1755) jan01
»

ledice-kako razpelat,sestavt,(pomoč)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
62541 (2144) Mikron
»

Uporaba diode

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
76777 (6583) SSH

Več podobnih tem