» »

Windows Vista ali Xp?

Windows Vista ali Xp?

1 2
3
4

bluefish ::

Pozabljaš na prvotni namen viste: postati univerzalni OS, z nenadkriljivo združljivostjo radostno podpirati špile od zgodnjih začetkov dalje, vpeljati multithreading kot del vsakdana, igre bodo uporabljala vsa jedra, eno za AI, drugo za fiziko, DX10 bo sinonim za revolucijo v združljivosti, poenotenju knjižic, multicore programiranje bo enostavno

Zato pa je razvoj trajal toliko časa, saj so po začetnem konceptu ugotovili, da jim kaj takega ne bo uspelo. Z razvojem so praktično pričeli znova, želja po čim hitrejšem končanju pa je pripeljala do sistema, ki je bil daleč od obljubljenega.
Sicer pa XP v začetku tudi ni bil kaj boljši in je bila prvotno Vista to, kar je za nekatere sedaj 7.

k4vz0024 ::

bomo videli kaj bo z Win 7......

bluefish ::

zaenkrat predvsem pozitivni vtisi, za razliko od Beta verzije Viste. Je pa pred MS še kar nekaj dela na optimizaciji, GUI pa je praktično finalen.

Revenant ::

Pozabljaš na prvotni namen viste: postati univerzalni OS, z nenadkriljivo združljivostjo radostno podpirati špile od zgodnjih začetkov dalje, vpeljati multithreading kot del vsakdana, igre bodo uporabljala vsa jedra, eno za AI, drugo za fiziko, DX10 bo sinonim za revolucijo v združljivosti, poenotenju knjižic, multicore programiranje bo enostavno

Zato pa je razvoj trajal toliko časa, saj so po začetnem konceptu ugotovili, da jim kaj takega ne bo uspelo. Z razvojem so praktično pričeli znova, želja po čim hitrejšem končanju pa je pripeljala do sistema, ki je bil daleč od obljubljenega.
Sicer pa XP v začetku tudi ni bil kaj boljši in je bila prvotno Vista to, kar je za nekatere sedaj 7.

torej se končno strinjamo
Bolje golob v roki kot kurac na strehi.

k4vz0024 ::

Izkušnje kažejo da bo Win 7 SP1, tisto "ta pravo"8-)

krneki0001 ::

Žal Vista ne podpira nekaterih Canovih fototiskalnikov pa tud WEb kamere določenih proizvajalcev ne;(


Jst še nisem priklopil naprave in da nebi delovala. Dlančniki, kamere, fotoaparati, telefoni, skenerji, printerji, GPS-i, wifi ključek, BT ključek, interne mrežne kartice, scsi kontrolerji. Vse dela iz prve. Priklopiš, vista gre na net, poišče driverje in inštalira. V najslabšem slučaju rabiš 2 minuti in zadeva deluje (seveda brez reštarta, kar je v XP-jih skoraj nemogoče). Za server 2003 (alias XP) si potreboval nekaj časa, da si našel driverje, pa ponavadi iz prve ni delalo, si moral it par forumov predelat in potem jovo na novo - dl driverjev, pa na novo inštalirat, pa kak registry popravit, da je zadeva delovala. To še posebej velja za scsi kontrolerje, če niso bili adaptekovi. Vse to pri visti odpade, vstaviš počakaš par sekund in zadeva deluje.

krneki0001 ::

Izkušnje kažejo da bo Win 7 SP1, tisto "ta pravo"8-)


Izkušnje kažejo samo to, da je win 7 vista z preobleko, tako kot so xp-ji windows 2000 s preobleko in nič drugega. Me zanima, če bo win 7 končna verzija kaj manjša od viste. Najbrž je bo več, ampak kot sem že rekel, pri današnjih cenah diskovja in rama je čisto vseeno ali je sistema 6 ali 12 ali pa 30Gb.

bluefish ::

Pozabljaš na prvotni namen viste: postati univerzalni OS, z nenadkriljivo združljivostjo radostno podpirati špile od zgodnjih začetkov dalje, vpeljati multithreading kot del vsakdana, igre bodo uporabljala vsa jedra, eno za AI, drugo za fiziko, DX10 bo sinonim za revolucijo v združljivosti, poenotenju knjižic, multicore programiranje bo enostavno

Zato pa je razvoj trajal toliko časa, saj so po začetnem konceptu ugotovili, da jim kaj takega ne bo uspelo. Z razvojem so praktično pričeli znova, želja po čim hitrejšem končanju pa je pripeljala do sistema, ki je bil daleč od obljubljenega.
Sicer pa XP v začetku tudi ni bil kaj boljši in je bila prvotno Vista to, kar je za nekatere sedaj 7.

torej se končno strinjamo

Delno pa res.

k4vz0024 ::

"Jst še nisem priklopil naprave in da nebi delovala. Dlančniki, kamere, fotoaparati, telefoni, skenerji, printerji, GPS-i, wifi ključek, BT ključek, interne mrežne kartice, scsi kontrolerji. Vse dela iz prve. Priklopiš, vista gre na net...."

al pa napiše, da Vista nima podpore za to napravo>:D

trnvpeti ::

xp:win7

stabilnost
1:1

hitrost
1:1

virusi
0:0

file sistem
0:0
(pa bi lahko bilo 0:1)

novi featurji
1:1
(nic ne kaze, da bi win7 kaj vec podprl)

gui
0:1

novo ucenje
1:0

cena
0:0
(predvidevam , da bo podobna cena)

cena privajanja
1:1
(recimo da pri OS tega ne bo veliko za navadne uporabnike)

in, bo kdo sestel?

solatko ::

Revenant - Dela bolje na starem sistemu, kot so windows xp kdajkoli, dela tudi na prenosniku HP nx6110, ki sploh ni predviden za ta sistem, ima 1,5 celerona in 1GB spomina. Zažene se hitreje, dela popolnoma stabilno, ko ga dam v hibernate, je sistem postavljen v parih sekundah (ker gre za delo na terenu - 10 - 15 zagonov dnevno, mi je to najvažneje), edino kar je zaradi slabe grafike mrtvo je aero. Spomina porabi manj, kot xp, procesor ne obremenjuje, ko pa je obremenitev prevelika, pa lepo ugašuje nepotrebne procese in stvari, ki jih rabim delajo v hipu (xp-je sem moral čakati, da se je kakšna operacija končala tudi po 10 - 15 sec.). Zato ne pribijaj, ker OS-ov niti ne poznaš, niti jih dnevno ne uporabljaš, predvsem pa ne s 16 bitnimi programi, kateri na visti delujejo bp, na xp-jih pa je bil vedno problem v povezavi dveh naprav preko usb-serial adapterja. Za kar sem prej, pri strankah porabil 1-2 uri, imam sedaj ko je šef vista, dosti pol ure. Poleg tega, ni nikakršne potrebe po pazljivosti sprehajanja po internetu, saj mi vista v družbi s FF ustavita praktično vsako instalacijo zlobnih kod (vsesplošno kritizirani nadzor uporabniškega računa - klikneš ne in zadeva ostane zunaj).

Kar se tiče naprav, katere naj ne bi delale, vista sama najde rešitev. Samo par gonilnikov sem moral it iskat na stran proizvajalca, ker nimajo poštimanega avtomatičnega downloada za visto. Kar se tiče gonilnikov, je to vedno stvar proizvajalca naprave, sicer ne bo mogel zadev prodajati, za to konkretno je crknil Commodore, kar je bila ogromna škoda, saj še danes ni grafike, ki bi bila enakovredna eni A 4000.

trnvpeti ::

kdo deluje bolj stabilno kot xp?
win7, vista?
bolj stabilno? kdaj se ti je nazadnje xp sesul

vista ti lepo deluje na 1G rama?
ja, za soltaire igrati

hitreje se zazene kot xp?
mogoce kaksen test?

spomina rabi manj kot xp? huh?!?!?

za kaj si porabil 1-2uri?
za reinstalacijo?
restore sistema?

razlika med FF in xp in FF in visto?
lahko bolj podrobno?

ender ::

Katerih naprav pa ne moreš uporabljat na visti? Takemu, ki naprav ne zna uporabljat in jih v visti priklopit, predlagam, da si pobrije jajca, pobije družino in gre živet v gazo - tam ga bodo rade volje sprejeli.
Prosim, usposobi mi Terratec Producer Phase 26 USB na mojem prenosniku z Visto X64. Pa še EMS PS2->USB adapter za zraven. Pa APCjeve UPSje preko USBja z apcupsd (ker je APCjeva programska oprema neuporabna).

nekako to ni stvar Viste in posledično MS ampak bi se morali zamisliti proizvajalci, ki tudi izdajajo gonilnike.
Zakaj bi moral odprtokoden projekt, ki ponuja boljši gonilnik od proizvajalca plačevati nekomu 300-500€ za certifikat samo zato, da se lahko gonilnik naloži v jedro (kako ta certifikat prispeva k stabilnosti sistema, glede na to, da ga je izdal nekdo, ki nima veze z Microsoftom)?

Z razvojem so praktično pričeli znova, želja po čim hitrejšem končanju pa je pripeljala do sistema, ki je bil daleč od obljubljenega.
Z razvojem so začeli znova, ker so ugotovili, da .NET ni primeren za osnovne funkcije sistema.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

solatko ::

trnvpeti - xp se mi je sesul približno na pol leta (fajli 16 bitnega programja, so naredili nered v registru), vedno sem imel težave pri priklopu RS232 na USB ali v eno ali v drugo smer.
Če je bilo pri prenosu na računalnik, potem ni bilo problema - ponovni zagon prenosnega programa in download, problem pa je nastal, ko je velikokrat, popravljene fajle, prenos zavrnil, takrat sem bil spet na začetku. Pri visti, mi to ni naredilo niti enkrat.
Ne uporabljam za igre, drugače pa na namiznih laufajo tudi igre po želji (starejše, ker ne vlagam v grafiko).
Vista ima hibernacijo, kar je popolnoma drug sistem kot sleep. Sleep je na prenosniku blazno kuru baterijo, hibernate zapiše podatke na disk in se sistem zažene v cca 30 sekundah z vsemi odprtimi programi vred.
Obremenitev spomina je okoli 40% in redko preseže 70%, xp-ji so mi kurli 50% v idle in velikokrat je šlo na 100, potem pa čakaj, da se kaj sprosti.
Razlika med xp in FF ter visto in FF je predvsem v varovanju sistema pred nalaganjem programčkov iz internetnih strani. Kp-ji to naredijo na tiho in sam ne veš, kdaj si si nafilal računalnik s kakšnimi zanimivimi zadevami, vista pa tega enostavno ne pusti, ko sem bil trmast, se je posnelo in v eni minuti sem imel reset, ter ob boot-anju vprašanje, če gre lahko na zadnjo še v redu delujočo verzijo. Samo v tem je razlika, ostalo je pri obeh sistemih dosti podobno.
ender - imaš suport, pa vprašaj kako je s programjem za visto, pa za ta problem ni kriv MS.
Drugače je pa rešitev v multi OS in za tisto kar na visti 64bit ne dela, lepo poženeš xp-je, pa je problem rešen. Ne more pa cel svet obstati, zaradi parih starih naprav. Da te pa še mal podprem - tudi USB BT 1 na visti ne deluje, ampak je rešitev v BT 2, kar te pa pride okoli 8€. Vendar to ni problem MS-a, temveč proizvajalcev strojne opreme, ali imajo željo po podprtju novega sistema ali ne - na srečo so drugi v veliki manjšini in vprašanje je ali jih bomo čez par let še vidli na tržišču.

ender ::

Vista ima hibernacijo, kar je popolnoma drug sistem kot sleep. Sleep je na prenosniku blazno kuru baterijo, hibernate zapiše podatke na disk in se sistem zažene v cca 30 sekundah z vsemi odprtimi programi vred.
Hibernacija obstaja v Windowsih že od 2000 in ME naprej. Novo v Visti je Hybrid Sleep, ki zapiše vsebino RAMa na disk, vendar računalnik namesto da bi ga izklopil, da v spanje, tako da se lahko takoj zbudi, če (ko) pa zmanjka baterije pa se zbudi tako, kot iz hibernacije.

Obremenitev spomina je okoli 40% in redko preseže 70%, xp-ji so mi kurli 50% v idle in velikokrat je šlo na 100, potem pa čakaj, da se kaj sprosti.
Ob zagonu: XP x64: 1200MB, Vista: 2300MB, na isti mašini.

Razlika med xp in FF ter visto in FF je predvsem v varovanju sistema pred nalaganjem programčkov iz internetnih strani. Kp-ji to naredijo na tiho in sam ne veš, kdaj si si nafilal računalnik s kakšnimi zanimivimi zadevami, vista pa tega enostavno ne pusti, ko sem bil trmast, se je posnelo in v eni minuti sem imel reset, ter ob boot-anju vprašanje, če gre lahko na zadnjo še v redu delujočo verzijo. Samo v tem je razlika, ostalo je pri obeh sistemih dosti podobno.
Vidi se, da nimaš pojma o čem govoriš. Firefox teče na Visti z enako integriteto, kot ostali programi (enako, kot na XPjih), samo Internet Explorer teče z nizko integriteto (in zato nekoliko bolj ščiti sistem pred napakami v samem sebi).

ender - imaš suport, pa vprašaj kako je s programjem za visto, pa za ta problem ni kriv MS.
Stvari, ki sem jih omenil zgoraj delujejo brez problemov na XP x64.

Drugače je pa rešitev v multi OS in za tisto kar na visti 64bit ne dela, lepo poženeš xp-je, pa je problem rešen. Ne more pa cel svet obstati, zaradi parih starih naprav.
Naprave niso stare (najstarejša med njimi je stara 2 leti). Problem je v tem, da želim pri eni od naprav uporabljati brezplačen odprtokoden gonilnik, ki pa ni digitalno podpisan - MS pa se je izmislil, da tega ne bo več dovolil (pa ne zaradi kakšne integritete, pač pa zato, da ne bi nekdo napisal gonilnika, ki bi zaobšel DRM v jedru - oz. če smo natančni, da ne bi nekdo, ki ne more plačati 300€ za certifikat zaobšel le-tega - tisti, ki kupi certifikat to lahko naredi).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

solatko ::

Vsi kompi, s podnožji 478 + in 462A + so dovolj dobri za poganjanje viste, ob vsaj 1GB RAM-a.
Vista si pač vzame tisto, kar ima na voljo in izključi določene stvari, ki na slabi mašini ne bi zadovoljivo delale. Sam sistem je veliko bolj fleksibilen in zanesljiv, kot xp-ji. Potrebno je OS pač itnstalirati in nekaj časa potrpeti, da se prilagodi na vaš način dela in samo mašino, potem pa je delo z vsemi drugimi programi pravo zadovoljstvo, saj vse teče hitro in tekoče, brez zatikanj in sesuvanja. Ta sinhronizacija traja nekaj dni, naložijo se vsi popravki, poštimajo se določeni spori (rešitve najde vista sama ali, pa napravo preprosto izklopi).
Na slabih mašinah pač ne dela aero in razne medijske predstavitve, če je slaba grafika, ne deluje movie maker, sam sistem pa deluje odlično.
Nabijanje kolk je sistem slab ali dober, je pa tako po navadi iz takih ust, ki zadevo preizkušajo cela dva dneva.
Tudi zame je linux slab, ker mi do sedaj ni uspelo najti distribucijo, ki bi zadovoljila moje potrebe, pa ne bom trdil, da je linux sux, saj vem da nekaterim tudi ta sistem deluje odlično.
Visto sem tudi sam imel prvič gor samo en teden in mi je bilo krepko žal, za vsak €, hotel sem jo že prodati, po pol leta mučenja s problematičnimi xp-ji in vedno večjimi težavami z USB napravami, pa mi po ponovni instalaciji, že več kot eno leto deluje vse super in sem edino kombinacijo (xp in vista) pred nekaj tedni pobrisal in testno instaliral windows7 beta, ki pa daje dosti boljše rezultate, kot jih je beta vista.

krneki0001 ::

@Revenant
64 bitna vista porabi samo 1.37Gb s supefetchem vklopljenim, zalaufanim utorrentom, antivirusom, S&D, openoffice hitri zaganjalnik, realtek HD audio manager, adobe acrotray, nvidia manager in zalaufan firefox s štirimi okni. Kje si ti dobil 2.3Gb meni ni jasno?

Očitno samo nekaj bluziš, pa nimaš pojma o visti in prosperiraš XP-je. Sej v tem ni nič narobe, če hvališ XP-je, ampak viste očitno še videl nisi niti od daleč, večino zadev kar govoriš o visti je rekla kazala za šankom, ker skoraj nič ne drži od vsega kar si naštel.

Pa za canonove printerje sem se malo pozanimkal, driverji so za visto in za windows 7, kako pa delajo je pa druga stvar, ampak zato ni kriv microsoft, ampak kar canon sam, ker se jim očitno ne da potrudit.

Revenant ::

@Revenant
64 bitna vista porabi samo 1.37Gb s supefetchem vklopljenim, zalaufanim utorrentom, antivirusom, S&D, openoffice hitri zaganjalnik, realtek HD audio manager, adobe acrotray, nvidia manager in zalaufan firefox s štirimi okni. Kje si ti dobil 2.3Gb meni ni jasno?
Najprej preberi kaj si napisal. In koga si quotal.:D Dejstvo mojega prejšnega posta je vsekakor namenjen tudi tebi; to si sedaj učinkovito dokazal.
Bolje golob v roki kot kurac na strehi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Revenant ()

Ziga Dolhar ::

Pordečelim: brez spuščanja na osebni nivo.

Revenant: Opozorilo pred nazivom.
https://dolhar.si/

svecka ::

Resno Vista je navadna šala kot OS. Še ena stvar ki se mi je hudo zamerila pri Visti je ta, da sploh ne moreš na lahkoten način (kot v Winxp) odstraniti Media Player 11 privzete datoteke predvajanja, ne da bi WMP odstranil ali onemogočil. Še ena M$hit stvar stoletja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

Icematxyz ::

Bo pa SP2 sedaj prišel ali je že? Jaz sem na XP in ne bom menjaval. Vrjetno bom šel na Windows 7 ker mi druga ne bo ostalo. Podpora in podobno. Ampak če bo podpora za XP ostala in bo razmerje XP naprm Windows 7 takšno kot je do sedaj XP napram VISTA ne bom menjaval.

Ampak močno dvomim da bi Microsoft si to dovolil. Bomo videli!

mtosev ::

aktivna podpora xpjem se konca 14.4.2009
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

svecka ::

Saj je očitno da je Vista polom (tako kot WinMe). Tako da se razmišlja samo še o Win7, že sedaj ga lahko si inštaliraš, oziroma se počaka na RC1, da se ne zajebavaš z usposabljanjem Win7 na normalno raven.

solatko ::

Osebno imam z Visto čisto dobre izkušnje, ne grem nazaj na XP pa, če bi jih zastonj dajal. Nehajte tisti, ki sploh niste sprobal določenega programa, toliko kritizirat ali hvalt zadevo. Inštaliraj, testiraj, potem pa po par mesecih napiši kakšne probleme si imel in kaj te pri programu moti, ne pa tko na čez, kot na plac.

energetik ::

Ma ne bluzi, kakšen polom. Že pol leta jo uporabljam na službenem laptopu in do zdaj še ni bilo nobenega problema. Dela hitro in stabilno.
Edino kar ji zamerim je, da do nekaterih stvari prideš z več klikanja kot v XP, na koncu pa itak dobiš isto pogovorno okno. Recimo za pogledat IP.

jishiri ::

zadne zace je bolj primerno da se izbere visto ker ima ze sp1 kmalu cez kak mesec dva pa se sp2 tako da bo delovala BP... sploh na novejsih mlinckih...

ender ::

Resno Vista je navadna šala kot OS.
Zakaj?

Še ena stvar ki se mi je hudo zamerila pri Visti je ta, da sploh ne moreš na lahkoten način (kot v Winxp) odstraniti Media Player 11 privzete datoteke predvajanja, ne da bi WMP odstranil ali onemogočil. Še ena M$hit stvar stoletja.
??? Visto uporabljam od septembra na dveh računalnikih, pa se mi na nobenem od njih ni niti enkrat pognal WMP - za filme imam Media Player Classic HC, za glasbo pa foobar2000, dvoklik na medijsko datoteko pa jo pošlje v enega od teh programov.

Windows 7 je pa z uporabniškega vidika praktično isti, kot Vista. Malo so spremenili opravilno vrstico in odstranili klasični meni Start, to je pa bolj ali manj vse.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

blackbfm ::

Z visto majo sam nesposobni probleme:)) Jz nimam nobenih problemov pa niti nimam sp inštaliran. Bo pa treba sformatirat, se nabere dosti svinjarije čez čas :P

svecka ::

Zakaj zame Vista SUX:

- Do SP1 je bil OS praktično v kur**, SP1 ga je vsaj toliko usposobil do normalnega delovanja....bomo videli kako bo z SP2.
- hardware nekompatibilnost, določeni drajverji preprosto ne potegnejo, pa sem poskusil na vse možne načine. Ja fak imam stroj je star 13 let, ampak je še zmeraj boljši kakor današnja jajca za 600€ in ima WinXP drajverje, ki Visti ne potegnejo v glavo.
- Da prideš do sploh kakšnih nastavitev Viste, rabiš klikat kot zmešan, saj so vsa okna posamezna in razdrobljena.
- 64bit podpora je v kur**....resno v kur**, hvala M$hit digitalni podpis.
- vsiljevanje M$hit produktov v OS!!!!! Kje je evropska direktiva?!?!?!
- slaba gaming platforma (od začetnih blaznih težav z EAX, do ogromnih nekompatibilnosti z starejšimi igrami, do ostalega že znanega,...)
- samo ne mi bluzit o nekih kompatibilnih načinih, ki ne deluje tako tako bi moral.
- DRM zaščite in M$hit protipiratske HD tehnologije (BlueRay video/zvok ne dela sploh preko S/PDIF ), nasploh zaščitene vsebine ne delujejo preko S/PDIF, ker je disejblano v Visti.
- Nabita cena OS in popolnoma retardane različne verzije OS. Vsaj Aero bi lahko vključil v home verzijo, če se že gredo takih grafičnih kur**, kot so jih oglaševali.
- Hard Drive nenehna obremenitev (superfect in indexiranje sta čisto v kur** ...Win7 ima to mnogo bolje urejeno), ostale funkcije pripomorejo k izboljšanju , razen mailware, ki ni kaj prida.
- UAC...popolnoma odveč (če imaš firewall, ki itak to opravlja delo mnogo bolje in pametneje) in celo nadležen, saj je brez naprednih funkcij.
- še zmeraj kaki ali taki problemi z mrežo (tudi po SP1).
- kot sem že rekel, hardware nekompatibilnost z zunanjimi trdimi diski, ki doživljajo izpade ali nenormalna počasna kopiranja.
- o ostalih malenkosti ne bom govoril


@ender
Ja ravno top je point, ne moreš lepo odkljukati, da WMP ne predvaja privzeto multimedijske datoteke, ampak moraš ročno kakor si rekel za vsako vrsto predvajane datoteke to vnašat. Pa kaj naj jaz zaradi tega zabijam čas da 20 vrst multimedijskih datotek usposobim, da lahko normalno predvajajo v drugih predvajalnikih, če sem to lahko storil v XP v pičlih 5 sekundah.

Pa ne bluzi o Win7, ker je še povohal nisi od daleč. Jo maš na netu povsod.



Seveda se da Visto usposobit da dela kot urca in sploh postane tvoj najboljši prijatelj, ampak govorimo o osnovi in že ta je popolnoma v kur**, itak pa prodajne številke govorijo zase. Jaz ostajam na WinXP in Win7...Vista je zgodovina zame...škoda vsakga centa, ki sem jo zapravil zanjo.

Res pa je da ima Vista več izboljšav, kot sem sam napisal kritik, ampak heh, Vista je itak že zgodovina. Vse te izboljšave pa bodo itak vse v Win7, škoda denarja metati za OS, razen če pobiraš travnika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

bluefish ::

@svecka:
- SP1 je res popravil marsikateri problem, vendar je bilo stanje pri XP pred popravki tudi katastrofalno.
- ko že vse upe polagaš na Sedmico, ima ta skorajda identične nastavitve, v nekaterih primerih še malo bolj razdrobljene.
- za nepodporo gonilnikov so si krivi proizvajalci opreme in ne MS. V 7 sicer lahko uporabiš gonilnike od Viste, od XP pa ne.
- z MS produkti te nihče ne sili. Brez problema lahko programe ignoriraš in uporabljaš svoje. No, glede tega bo 7 veliko boljši.
- DRM je bil že zdavnaj urejen.
- Home Basic jasno nima Aero vmesnika, Premium pa ga ima. Če si tako slep, da tega nisi opazil, potem tvoja stvar.
- 7 tudi ne bo imela samo ene verzije ampak še vedno tri + eno za države v razvoju.
- pisanje bo disku lahko brez težav izklopiš. Da, 7 ima to bolj urejeno.
- UAC zna določenim skupinam ljudi precej pomagati, za ostale je res precej nadležen. Zato pa je na voljo TweakUAC.

svecka ::

@blueFish

Jaz ne polagam upe v sedmico, ampak samo razlagam, zakaj Vista ni dober nakup s tega stališča in je bolje počakati na Win7. Če pa se pobira s travnikov, pa itak nima veze.
Home kritiziram zato, ker ga dobiš pri vsakem fuk** prenosniku in hvaljenje M$ z vmesnikom je trte izvito, saj ne moreš imeti Aero, razen če zagoniš za za os ~100€ (pa ne mi bluzit o Aero hacku, ki to ni to na Home).

WinXP Pro pa dobiš že za pičlih ~20€+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: svecka ()

bluefish ::

jah, sedaj pred izidom novega OS je itak brezveze kupovati nekaj, kar bo zamenjano. Sicer bo MS kupcem, ki bodo sistem kupili po določenem datumu omogočil, da pozneje brezplačno dobijo 7.
Cenovna politika pa je taka, kot je. Misliš, da je bil XP Pro kaj zelo cenejši v svojih časih?

svecka ::

Govorim za zdajle, ne za nazaj...res pa je da je bilo takrat razlika med Home in Pro skorajda ničelna. V tokratnih različicah so pa mnogo večje razlike in pač nima vsak 200€ za "ultimativno različico"

Icematxyz ::

Če kupuješ nov računalnik pač vzameš OS ki je nameščen na njem. To bo najvrjetneje tako Vista. Če jemlješ nek ološ prenosnik pa boljše najti še XP.

Če pa že imaš XP in greš kupid Visto? To pa je just plain stupid.

ender ::

- hardware nekompatibilnost, določeni drajverji preprosto ne potegnejo, pa sem poskusil na vse možne načine. Ja fak imam stroj je star 13 let, ampak je še zmeraj boljši kakor današnja jajca za 600€ in ima WinXP drajverje, ki Visti ne potegnejo v glavo.
Na obeh računalnikih, kjer poganjam Visto, uporabljam x64 verzijo, in nisem imel problemov z gonilniki, pa imam kar nekaj eksotike.

- Da prideš do sploh kakšnih nastavitev Viste, rabiš klikat kot zmešan, saj so vsa okna posamezna in razdrobljena.
To je načeloma res, ampak ponavadi te nastavitve spremeniš enkrat, in ostanejo (razen nastavitev prikaza datotek v oknih za odpiranje - za le-to mi še ni uspelo ugotoviti, kako naj jo prepričam, da vedno uporablja Details - ampak isto je bilo na XPjih).

- 64bit podpora je v kur**....resno v kur**, hvala M$hit digitalni podpis.
Se popolnoma strinjam - pojma nimam, kaj naj bi bila poanta prepovedi nepodpisanih gonilnikov, ko pa lahko vsak kupi certifikat za 270USD, in omejitev zaobide...

- vsiljevanje M$hit produktov v OS!!!!! Kje je evropska direktiva?!?!?!
Kakšnih MS produktov (oz. kaj je takega, kar ni bilo vključeno že od prej?

- slaba gaming platforma (od začetnih blaznih težav z EAX, do ogromnih nekompatibilnosti z starejšimi igrami, do ostalega že znanega,...)
Iger skoraj ne igram, SoundBlasterje sem nehal uporabljati ko Creativu ni uspelo izdati delujočih gonilnikov za XP x64, ampak pri svojih zvočnih karticah nisem imel problemov.

- DRM zaščite in M$hit protipiratske HD tehnologije (BlueRay video/zvok ne dela sploh preko S/PDIF ), nasploh zaščitene vsebine ne delujejo preko S/PDIF, ker je disejblano v Visti.
Iz principa ne kupujem ničesar, kar bi bilo zaščiteno s kakršnim koli DRMjem.

- Nabita cena OS in popolnoma retardane različne verzije OS. Vsaj Aero bi lahko vključil v home verzijo, če se že gredo takih grafičnih kur**, kot so jih oglaševali.
Home Basic ima Aero, samo je omejen tako, da nimaš prosojnosti in Flip3D (itak pa je meni Aero obupen, Flip3D pa neuporaben, in uporabljam klasični vmesnik, kjer si lahko po svoje prilagajam barve).

- Hard Drive nenehna obremenitev (superfect in indexiranje sta čisto v kur** ...Win7 ima to mnogo bolje urejeno), ostale funkcije pripomorejo k izboljšanju , razen mailware, ki ni kaj prida.
Za superfetch ne vem kakšen učinek ima (oz. ga nima), ker se mi v to nikoli ni dalo poglabljat, indeksiranje sem pa izklopil, ker ga ne rabim.

- UAC...popolnoma odveč (če imaš firewall, ki itak to opravlja delo mnogo bolje in pametneje) in celo nadležen, saj je brez naprednih funkcij.
UAC je za navadne uporabnike zelo uporaben (čeprav ga v osnovi sploh ne bi smelo biti, vendar bi moral MS že od časov NTjev 3 odvračati ljudi od poganjanja aplikacij z administratorskimi pravicami), napredni uporabniki si ga pa lahko preprosto izklopijo.

- še zmeraj kaki ali taki problemi z mrežo (tudi po SP1).
Kakšni problemi?

- kot sem že rekel, hardware nekompatibilnost z zunanjimi trdimi diski, ki doživljajo izpade ali nenormalna počasna kopiranja.
Nisem opazil nobenih problemov, pa kar pogosto uporabljam zunanje pogone (USB in eSATA).

Ja ravno top je point, ne moreš lepo odkljukati, da WMP ne predvaja privzeto multimedijske datoteke, ampak moraš ročno kakor si rekel za vsako vrsto predvajane datoteke to vnašat. Pa kaj naj jaz zaradi tega zabijam čas da 20 vrst multimedijskih datotek usposobim, da lahko normalno predvajajo v drugih predvajalnikih, če sem to lahko storil v XP v pičlih 5 sekundah.
Uh? Jaz sem samo v MPCju in foobaru nastavil, da naj se asociirata z multimedijskimi datotekami, pa je stvar delovala.

Pa ne bluzi o Win7, ker je še povohal nisi od daleč. Jo maš na netu povsod.
Ne, sploh jih nisem namestil ne na ločeno particijo na svojem računalniku, niti v VMWare, niti nisem napisal kar precejšnjega števila sporočil na beta forumu, niti nisem poslal kakšnih 15 feedbackov.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

thundercat ::

Tudi sam imam dilemo, ker sem zdaj par let na Xp-jih bil, in mi vista, ki jo imam v službi ne diši preveč.

Ker pa bom menjal računalnik: Duo e8500, 4 gb rama, ati 4870; mi kot razumem ne preostane drugega kot da naložim Visto gor..

Predvsem zaradi Rama. A je možno Xp-je nastavit tako, da zaznajo tistih 4 Gb rama ?
Thundercat

Tim Burton ::

Ja vzameš pač 64bit XPje.

bluefish ::

ki pa imajo v veliki večini problemov veliko več težav kot Vista.

ABX ::

Tudi sam imam dilemo, ker sem zdaj par let na Xp-jih bil, in mi vista, ki jo imam v službi ne diši preveč.

Ker pa bom menjal računalnik: Duo e8500, 4 gb rama, ati 4870; mi kot razumem ne preostane drugega kot da naložim Visto gor..

Predvsem zaradi Rama. A je možno Xp-je nastavit tako, da zaznajo tistih 4 Gb rama ?


Moj XP zazna 3.4Gb Rama. Ko sem prijavljen mi jih pobere OS ~150MB, kar pomeni da mi jih ostane ene 3.2GB.
Vista požre od 600Mb do 2GB, odvisno koliko jo proizvajalci napolnijo z kramo. Kar pomeni da ti ostane od 2 - 3.4GB Rama.
XP-32bit je tudi omejen na 2GB rama za posamezno aplikacijo. Lahko koristiš več, vendar moraš hackat po sistemu.

Win 7 64 bit bodo prišli v poštev ko imaš vsaj 6GB rama in aplikacijo ki dejansko rabi tako količino le tega. Do takrat pa naj živi XP.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Wox ::


- hardware nekompatibilnost, določeni drajverji preprosto ne potegnejo, pa sem poskusil na vse možne načine. Ja fak imam stroj je star 13 let, ampak je še zmeraj boljši kakor današnja jajca za 600€; in ima WinXP drajverje, ki Visti ne potegnejo v glavo.


Daj mi zaupaj, kaj je to za mašine ;)
Commodore 64

ABX ::


- hardware nekompatibilnost, določeni drajverji preprosto ne potegnejo, pa sem poskusil na vse možne načine. Ja fak imam stroj je star 13 let, ampak je še zmeraj boljši kakor današnja jajca za 600€; in ima WinXP drajverje, ki Visti ne potegnejo v glavo.


Daj mi zaupaj, kaj je to za mašine ;)


Jaz stavim na Abit BH6 + navit celeron. :)
Čeprav je to bolj 10 let nazaj.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Wox ::


- hardware nekompatibilnost, določeni drajverji preprosto ne potegnejo, pa sem poskusil na vse možne načine. Ja fak imam stroj je star 13 let, ampak je še zmeraj boljši kakor današnja jajca za 600€; in ima WinXP drajverje, ki Visti ne potegnejo v glavo.


Daj mi zaupaj, kaj je to za mašine ;)


Jaz stavim na Abit BH6 + navit celeron. :)


Uf, kako čas beži. Meni še vedno služi kot router. Vendar bi težko primerjal zmogljivost tega stroja z današnjimi mašinami za 600€.
Commodore 64

thundercat ::

Tudi sam imam dilemo, ker sem zdaj par let na Xp-jih bil, in mi vista, ki jo imam v službi ne diši preveč.

Ker pa bom menjal računalnik: Duo e8500, 4 gb rama, ati 4870; mi kot razumem ne preostane drugega kot da naložim Visto gor..

Predvsem zaradi Rama. A je možno Xp-je nastavit tako, da zaznajo tistih 4 Gb rama ?


Moj XP zazna 3.4Gb Rama. Ko sem prijavljen mi jih pobere OS ~150MB, kar pomeni da mi jih ostane ene 3.2GB.
Vista požre od 600Mb do 2GB, odvisno koliko jo proizvajalci napolnijo z kramo. Kar pomeni da ti ostane od 2 - 3.4GB Rama.
XP-32bit je tudi omejen na 2GB rama za posamezno aplikacijo. Lahko koristiš več, vendar moraš hackat po sistemu.

Win 7 64 bit bodo prišli v poštev ko imaš vsaj 6GB rama in aplikacijo ki dejansko rabi tako količino le tega. Do takrat pa naj živi XP.


Kako je pa z Visto 32 bit vs Vista 64 bit?
Thundercat

jan01 ::

@ABX
A ti še ni "potegnilo", da je razlika v upravljanju s ramom?!

ABX ::

@ABX
A ti še ni "potegnilo", da je razlika v upravljanju s ramom?!


Podaj kak link da čekiram.

Vista 32bit = XP 32 bit samo vse skupaj počasneje, razen GPU hitrosti.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

blackbfm ::

Na predpotopnem hardweru res ja.

solatko ::

svecka - S 13 let starim strojem ne moreš pričakovati, da bo delal popolnoma nov OS, vendar to ne pomeni, da je zanič, temveč, da imaš malo zastarelo mašino, ki pa ti lahko XP-je odlično poganja in se jih pač drži, vzdrži pa se komentarjev o zadevi, katero ne moreš poganjat. Ko boš posodobil mašino, pa se zopet slišimo, morda že z kritikami za W7. Za enkrat še ne vemo kako bodo reagiral kupci in "poznavalci".

feryz ::

Na predpotopnem hardweru res ja.

Na vsakem!!! Le da je na boljšem manj opazno.
Če kupujete nov računalnik vsekakor vzemite Visto (je skoraj đabe) in naredite tako kot večina uporabnikov: downgrade na xp. Vista je pravzaprav izumitelj pojma "downgrade". Prej si ne predstavljam ljudi, ki bi stremeli po tem, da bi novejši izdelek zamenjali s starejšim, ob izidu Viste pa se je to začelo množično dogajati. Zato so jih tudi toliko prodali (oem Vista te pride ceneje kot xp).

blackbfm ::

svecka - S 13 let starim strojem ne moreš pričakovati, da bo delal popolnoma nov OS


Še xp komaj. V bistvu dvomim da sploh dela.

solatko ::

feryz - osebno si takih ljudi tudi sedaj ne predstavljam.
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 na vrhu v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7016844 (14853) MrStein
»

Windows 7 zbral največ prednaročil v zgodovini Amazon.co.uk (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16214795 (9706) nekikr
»

Windows 7 beta hitrejša od Viste, XP (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
26926380 (13854) koyotee
»

Neutrudni Windows XP (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
39730897 (16631) oldguy
»

Xp ali Vista? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15810396 (6866) ___

Več podobnih tem