» »

brezžična mreža (ma ne že spet!)

brezžična mreža (ma ne že spet!)

YoYo ::

Prosim če mi nekdo objasni, kako je z brezžičnimi povezavami oz. brezžičnimi mrežnimi karticami. Vse, od A do Ž, brez nekih ''se mi zdi'', ''menda'', ''slišal sem'' itd. Prosim za TOČNE odgovore.
Prebrskal in prebral sem marsikaj, vključno s tem kar je bilo na tem forumu napisanega, ampak še vedno nisem 100% prepričan, kaj v bistvu potrebujem.

Konkretno je zadeva sledeča: Dva (!) PCja bi rad povezal med seboj. Oddaljena sta cca. 120m (zračne razdalje... vmes so ovire). Po tleh oz. po luftu ni izvedljivo, ker je vmes asfaltna cesta čez/pod katero ne morem. Razdalja mislim da ni prevelika za koaksialca (160-180m), preko UTPja bi bilo pa menda že predaleč.

Zatorej sem začel razmišljat o brezžični zadevi.
Predvsem me muči to, ker ne vem, ali NUJNO potrebujem accesspoint (ali celo dva) za povezavo teh dveh računal. Govori se, da sta dovolj dve brezžični mrežni kartici ter neke usmerjevalne antene. Naj kdo pove kaj več...

Kakšna je lahko max. oddaljenost? Ali obstajajo kartice z različnimi hitrostmi prenosa? Kako je z možnostjo delitve dostopa do interneta (npr.: ADSL)? Katere kartice se kupi in kje (pri nas je hudo drago)?
Ali lahko tretji PC povezan z menoj (s koaksialcem) dostopa do soseda s katerim imava brezžično povezavo?

Več vprašanj zaenkrat ne bom postavil, ker že tako ne bo noben prebral vsega... :D

vnaprej hvala, M

p.s.: ima sploh kdo brezžično mrežo?

PaJo ::

Ok pa zacnimo:)
Prvo prebral sem vse:D

Ok, glede razdalje je ze en problem, stvar ti tezko recem da bi zagotovo delovalo, namrec kod si omenil so vmes se ovire in podobno, sploh ce je kaksna zgradba vem na stvar kar pozabi, ce je pa samo kaksno drevo bi se slo skozi, amapk treb bi bilo probat, zelo tezko je rect, ker je od proizvajalca do proizvajlca kartic razlicno.
Kar se access pointov tice jih v tvojem primeru NE rabis, namrec ti ti pridejo v upostev, ko zelis na obstojeco mrezo(oziceno) priklopit se brezzicne odjemlce oziroma ce imas vec kokd recimo 5 brezzicnih odjemalcev, takrat bi rabil ta acces point, do te stevilke pa gre stvar komot kar med karticami samimi.
Kartice ki so trenutno v prodaji so skoraj vse 11Mbit, njihova hitrost pa se glede na signal lahko spusti.
Kar se tice delitve interent dostopa in skupnih rab ter igranja iger je zadeva popolnoma identicna navadni oziceni ethernt mrezi, se pravi vse se da cisto komot.
Kje zadevo kupit? Najbolje da vprsas v kateri od racunlniskih trgovin, drugace pa vem da se pri nas da hitro dobit LevelOne karte, katere prodaja DigitalData iz Maribora, koliko pa je cena pa ne vem. Mislim pa da nkej okoli 40k za USB karto.
To da bi ti priklopil se tretega uporabnika na navadnem kablu tudi gre, vse kar rabis je da mas na enem racunalniku tako navadno mrezno kakor brezzicno mrezno in med njima naredis le most(bridge) in stvar bi morala cisto ok delovat, ampak tega se nisem preiskusil v praksi.

No upam da sem ti odogovoril na veliko vecino vprsanj:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

andrej ::

Pajo je ze lepo povedal, sam bi dodal samo kaksno stvar. Tudi ce ti bo delalo na taksni razdalji, potem lahko pricakujes zelo pocasno delovanje. Kaksnega 1 Mbit pri WLAN-u, kar vec so samo sanje.
Vse je odvisno od opreme. Recimo, ce vzames kaksne poceni kartice je lahko ze po 20 M konec.
Access pointa pa ne rabis. Rabil bi ga pri vecjem stevilu odjemalcev in ce hoces podaljsat delovanje. Ce bi recimo AP postavil tocno na sredino bi lahko dosezel daljse razdalje in vecje prenose.

MiKi ::

Pizda kaj se spravlate pisat odgovore če nimate pojma?

1. brez accesspointa gresta samo 2 in največ 2 kartice
(tudi navadne mrežne karte lahko samo 2 priklopiš brez HUBa)

2. Domet je 300m na VSEH karticah, v vseh vremenskih pogojih, če je le vidna linija. (Steklo od okna ni vidna razdalja). V zaprtih prostorih pa do 50m.
To je pa zato, ker VSE kartice delujejo na istem standardu IEEE 802.11, 11 Mbps, delujejo na 2400MHz in imajo oddajno moč 50mW. Odvisno je le kakšno anteno imaš. Povem ti lahko le, da imamo v službi povezani 2 lokaciji z antenami 14dB, in leti na razdalji 5km polnih 11Mbit. Z antenami 7dB pa je hitrost sama padla na 5,5Mbit.
Tudi Mobiteli VSI lovijo enako... vsi imajo domet 15km.. le da imajo nekateri večjo (USB in PCI kartice), drugi manjšo antenco (PCMCIA)....

3. Kartice lahko kupiš pri Jae d.o.o. na Brnčičevi v Lj. za ceno ca 35000 sit in sicer proizvajalca SMC
Še bolje pa je da kupiš pri SiOLu, in sicer 3com kartice, ki stanejo USB po 25000 sit, PCI pa 30000 sit.

Moj predlog je naslednji:
Kupi 2 USB kartice, kupi 2 5m USB podaljška in namontiraj USB kartico na neko tako mesto, da nebo vmes ovir. Če nebo delovalo potem stestiraj pri odprtem oknu. Če pa zadeva nebo delovala boš pa moral kupiti zunanje antene, katere so pa zopet po ca. 15000 sit/komad. Zoperna zadeva je namreč, da je razdalja tolikšna, da bi moral USB kartico postaviti ven na mraz, kar pa nevem kako se bo obneslo... lahko pa poskusiš s kako vodotesno Gewis-ovo električno omarico, in jo pritrdiš ven na fasado.

Veliko izkušenj s tem ima podjetje Xenya d.o.o. iz Lj. (www.xenya.si) kateri ponujajo bolj profesionalne kartice, a če pokličeš lahko zahtevaš Tomaža v Servis, pa ti bo lepo razložil kaj in kako rabiš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MiKi ()

bosstjann ::

Eth. Planet WL-U350 USB Wireless cardIEEE802.11b 18.900,- 18.144,-

branko_bm ::

Imam podoben problem!

Zelim povezati 2 racunalnika (ce je sploh mogoce) na razdalji 310m, vmes je ena vecja zgradba (majhen blok) in eno drevo, razmisljam o:

NETGEAR MR314 Wireless Acess Point DSL-Router Switch
in
Wireless Access Point NETGEAR MA101, USB

http://www.netgear.com/

Iz prebranega materiala mi je jasno, da povezava nebo mozna z originalnima antenama, ker ni vidne razdalje. Zanima me ali je povezava sploh mozna, kaksni dodatni anteni je treba kupiti (kako se antene med sabo razlikujejo, rabil bi usmerjeno). Bi z vecjo mocjo signala bilo mogoce povezati racunalnika (recimo 20dB)? Kaksna ovira je sploh neka zgradba, kako vpliva na signal, kako je ce je signal mocnejsi? Kje se dajo kupiti antene koliko stanejo. Kaksni so priklopi na antenah, kaksen kabl za anteno rabim, kako se kabl poveze z anteno, ki ni snemljiva z kartice? Obstajajo kaksni ojacevelci?

MiKi mi poves svoj mail?

Hvala!

LP B.

_Tom_ ::

Da vas postavim malo na realna tla; z reštvami, ki jih tukaj omenjate, boste imeli maksimalno doseg 30 m (če so vmes ovire-, stena, okno,..) in max 200 m, če sta obe anteni montirani izven hiše in v vidnem polju(torej da se anteni "vidita" med sabo).


LP

Gemm ::

Še tole: Optični wireless
Tole je homebrew wireless optični oddajnik. Deloval naj bi na 10Mbit z dometom do kakšnega kilometra (odvisno od leče) v eno smer, seveda ob lepem vremenu8-) .

Stvar me je mikala de bi si jo s frendi postavu, ampak so bile vmes ovire in bi morali stvar dvigniti kakih 5m nad dimnik... Moraš imeti 100% čisto linijo do njegove naprave. Pa poleti se zna zgoditi, da ti vroč zrak, ki se dviguje iz strehe, lomi žarek, zato stvari ni dobro direkt nad hišami speljat. Ljudje, ki so to delali so jo v glavnem uporabljali za povezovanje dveh blokov.

Stroški za dele so okrog 1500 čeških kron :D oz. po naše okrog 11 tisočakov, seveda v primeru, da se ti stvar ne sfiži:\.

bosstjann ::

a pa bi to ti sam delov a bi dal kermu narest če boš izdelov tole se priporočam

Gemm ::

Heh,...mam premal izkušenj z elektroniko de bi se upal tole za druge delat. Drgač je pa enkrat eden že spraševal po forumu če bi mu kdo to naredil.

Sam zaenkrat ne mislim tega delat, ker je preveč ovir okoli pa kot sem že rekel, problem bi bilo tudi lomljenje signala zaradi streh.

branko_bm ::


razdalja 38km

28dBi

kar nekaj uporabnega materiala je na tej strani:

http://www.zgwireless.net

bastadu ::

Wow8-O, kje dobiti takšno anteno? Sam ka ko je verjetno draga ko pes...

branko_bm ::

Nevem, se bom pa pozanimal in ce bo ta antena delala v mojem primeru, jo nabavim.

YoYo ::

Ma kaj ste ta topic iz naftalina ven povlekli... ?!? :D

ferdo ::

jzt se tut zanimam za tole, ampak kaj ko nevemkaj je najbolj primerno in kolk bi to koštalo.

PRIMER:

zračna linija ni več ko 150m ni ovir razen kak VRABIČ ki leta naokoli:D
in zdej kaj je tisto najbolj idealno za NETWORK med SAM dvema mašinama.

recmo da mam 50čukov in bi za ta dinar nekej nabavu da bom meu WIRELES network.

LepPozdrav

hvala za prijazne odgovore

USrobotics wireles PCI adapter

se da to kje u sloveniji dobit? cena je tm nekej 90$

http://www.usr-emea.com/products/p-netw...
.: w w w . s l o - t e c h . c o m :.
.: I can`t believe the news today :.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ferdo ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linksys Router WRT54GL težave s signalom...

Oddelek: Omrežja in internet
252055 (1825) Tilen
»

ADSL naprej prek zraka

Oddelek: Omrežja in internet
283478 (2329) Audi
»

Modifikacija WLAN kartic (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
588151 (5975) pujsek_
»

wireless LAN (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
734578 (3331) pujsek_
»

wireless mreža (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
10412400 (8954) pujsek_

Več podobnih tem